Otrzymaliśmy tytuł „SZKOŁY Z KLASĄ 2.0” potwierdzony CERTYFIKATEM

Społeczność naszej szkoły w roku szkolnym 2019/2020 przystąpiła do udziału w XVIII edycji programu ogólnopolskiego  „SZKOŁA Z KLASĄ 2.0” prowadzonego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i “Gazetę Wyborczą” pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Jako jedyni w gminie i powiecie otrzymaliśmy Certyfikat  i tytuł Szkoły z Klasa 2.0 . Ze względu na pandemie realizacje programu kontynuowano w roku szkolnym  2020/2021. Szkoła z Klasa 2.0 to kompleksowy   program  rozwoju szkoły, który wspiera wszystkich członków społeczności szkolnej: dyrektorów, nauczycieli, rodziców oraz uczniów, skierowany do placówek wszystkich poziomów edukacyjnych z całej Polski. Głównymi celami są: żeby  szkoła była  miejscem ciekawej i mądrej edukacji, żeby uczniowie chcieli i lubili się uczyć, a nauczyciele chcieli i lubili uczyć, żeby szkoła była żywą społecznością współpracujących ze sobą nauczycieli, uczniów i rodziców, żeby nie była nudna i smutna, żeby w uczniach widziała ludzi. Program pomaga też  rozwijać umiejętności samodzielnego myślenia, odpowiedzialnego korzystania ze źródeł i wykorzystania wiedzy w praktyce.

Hasło projektu „Weź szkołę w swoje ręce. Na nowo” zachęciło uczniów i nauczycieli oraz rodziców i dyrekcję szkoły do zaangażowania się w realizację licznych pomysłów na rzecz budowania wzajemnych dobrych relacji.

Swoje potrzeby i pomysły uczniowie przedstawiali podczas przeprowadzanych pogadanek, ankiet  oraz w formie tzw. „gadającej ściany”. Okazało się, że zaistniała potrzeba ciekawego zagospodarowania czasu wolnego uczniów podczas przerw międzylekcyjnych. Stąd pomysł na tzw. „przerwę marzeń”.

Podczas wprowadzonej w placówce „przerwy marzeń” za sprawą uczniów, nauczycieli, dyrekcji szkoły i pomocy rodziców działo się wiele innowacyjnych i atrakcyjnych działań: zabawy ruchowe, tańce, aerobik, łamigłówki i gry logiczne oraz funkcjonował „sklepik” z pysznościami.

Działania te miały na celu tworzenie miłej, przyjaznej atmosfery (aktywny wypoczynek), ale również pozwoliły na rozwijanie różnych umiejętności ( usprawnienie, promowanie zdrowego stylu życia, logiczne myślenie, współzawodnictwo) i służyły nabywaniu nowych kompetencji ( nauka przedsiębiorczości i pozyskanie wiedzy na temat sprzedawanej zdrowej żywności).

W projekt zaangażowani byli uczniowie klasy VIa oraz dziewczyny z klasy VIIa, którzy poważnie podeszli do powierzonych zadań, czuwali nad przeprowadzeniem “przerwy marzeń “, ćwiczyli sumienność, odpowiedzialność do przypisanych im zadań, nabyli kompetencje interpersonalne, podstawy z przedsiębiorczości, rozwijali umiejętności techniczne i manualne . Byli bardzo pomysłowi.

Nauczyciele odpowiedzialni za realizację projektu „SZKOŁA Z KLASĄ 2.0”:

Aldona Matuszak – koordynator

Barbara Rozkwitalska – realizator

Tatiana Kępińska – realizator

Elżbieta Świdowska – realizator

Jacek Łuczak – realizator

Nauczyciele wspierający realizację projektu:

Renata Lessnau

Maria Ignaczak

Agnieszka Krawczyk

Projekt niewątpliwie wzmocnił wzajemne dobre relacje: uczeń - nauczyciel – rodzic, a to stanowiło nadrzędny cel naszych działań. Jesteśmy szkołą otwartą i staramy się o to, by wszyscy w placówce czuli się potrzebni i ważni, a na to właśnie wpływają  partnerskie relacje.

Nasz trud i pomysłowość włożone w realizację projektu doceniono i otrzymaliśmy certyfikat SZKOŁY Z KLASĄ, co przysparza nam radości i dumy.

Projekt wniósł w życie szkoły wiele świeżych i atrakcyjnych pomysłów, które na stałe zostaną z naszą społecznością. Brawo MY!

Zdjęcia: Piotr Posłuszny, Jacek Łuczak