Erasmus+ STEM we Włoszech

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi w Strzelnie rozpoczęła kolejny projekt Erasmus+. Tym razem partnerami projektu poświęconego odnawialnym źródłom energii są szkoły z Włoch, Turcji i Rumunii. Pierwsze spotkanie grupy projektowej odbyło się we włoskim Chieti. Oto relacja Oli Frankowskiej.

W dniach 19-25 stycznia 2020 roku uczniowie naszej szkoły z klas VII i VIII uczestniczyli w projekcie Erasmus+ w Chieti (Włochy). Brało w niej udział 7 osób. Wyprawę rozpoczęliśmy bardzo wcześnie – o godz. 4:00 odbyła się zbiórka. Wraz z opiekunami wsiedliśmy do busa i pojechaliśmy do Warszawy. Samolot startował z lotniska w Modlinie. Po odprawie wylecieliśmy o godzinie 9:25 do Rzymu. Dalszą drogę pokonaliśmy autobusem do miejscowości Pescara, na miejscu byliśmy około 19:00.

Następnego dnia o 9:40 pojechaliśmy do miejscowości Chieti, gdzie znajdowała się szkoła. Na miejscu zostaliśmy podzieleni na grupy i rozpoczęliśmy zwiedzanie szkoły. Następnie odbył się pokaz prezentacji na temat tradycyjnych źródeł energii. O godzinie 13:30 wszyscy udaliśmy się na wspólny obiad. Na koniec dnia zwiedziliśmy miasto Chieti. Dzień zakończyliśmy wspólną kolacją i tańcami.

Kolejnego dnia po śniadaniu znów udaliśmy się do szkoły, gdzie nasza koleżanka Olga Sienkiewicz przedstawiła swoją prezentacje o węglu brunatnym. Po krótkiej przerwie odbyła się prezentacja uczestników z Rumunii. Po obejrzeniu prezentacji poszliśmy na wspólny obiad, a po obiedzie wróciliśmy do szkoły, aby obejrzeć prezentacje przedstawione przez uczniów z Turcji i Włoch. Następnie udaliśmy się do hotelu.

Następny dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania elektrowni w Bolognano , po czym udaliśmy się na lunch. Popołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu Bolognano i Tocco Casuria . Pełni wrażeń udaliśmy się do hotelu.

W czwartek rano udaliśmy się do szkoły na międzynarodowe warsztaty dla uczniów, podczas których rozwiązywaliśmy różne quizy. Kolejnym punktem naszego programu był lunch, a po nim zwiedzanie Pescary. Wieczorem udaliśmy się wszyscy razem na wspólną kolację, podczas której mieliśmy także dyskotekę i karaoke. Po udanej zabawie wróciliśmy do hotelu.

Przedostatni dzień rozpoczął się od przejazdu do Rzymu. Tam zwiedzaliśmy m.in. fontannę Di Trevi,   Colosseum, Forum Romanum  oraz Watykan. Pełni wrażeń udaliśmy się do hotelu, gdzie pożegnaliśmy się z wszystkimi uczestnikami spotkania.

W sobotę rano pojechaliśmy busem na lotnisko, a następnie wylecieliśmy samolotem do Warszawy. Z Warszawy zadowoleni wróciliśmy busem do Strzelna.

Aleksandra Frankowska