Debata oksfordzka o imigrantach

W ramach Międzynarodowego Projektu TriM dnia 29 kwietnia 2016 r. odbyła się debata oksfordzka, której punktem wyjściowym było stwierdzenie "Unia Europejska powinna otworzyć się na imigrantów spoza kontynentu ".
Debatę otworzył Krzysztof Szałkowski przedstawiciel Klubu Europejskiego i Samorządu Szkolnego.
I część spotkania tzn. debatę oksfordzką przeprowadzili uczniowie I LO im.Jana Kasprowicza w Inowrocławiu,której zadaniem była dyskusja nad tezą.
Debatowali przeciwnicy tezy (grupa czerwona ) oraz jej obrońcy( grupa zielona).Przewodniczył im marszałek, którego rolę pełnił dr Sławomir Drelich.
Widzowie debaty otrzymali karty zielone i czerwone , które potrzebne były do głosowania po zakończonej debacie.
Jeżeli argumenty propozycji były bardziej przekonywujące należało podnieść kartę zieloną, natomiast jeśli bardziej przekonywujące były argumenty opozyji należało podnieść kartkę czerwoną.
Uczestnikami debaty byli członkowie Klubu Europejskiego działającego przy naszym gimnazjum z opiekunem Aldoną Matuszak, Samorząd Szkolny z opiekunem Mariolą Rutkowską ponadto w loży widzów zasiedli m.in.Wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Dariusz Kurzawa, Burmistrz Ewaryst Matczak,Radni Rady Miejskiej, Dyrektor naszej szkoły Tadeusz Twarużek,Przewodniczący Rady Rodziców Karol Rakoniewski, Dyrektor Domu Kultury Andrzej Beliński , Prezes ZNP w  Strzelnie Irena Pułkownik ,opiekunowie drużyn z Francji i Rosji uczestniczący w projekcie TriM.
Po debacie nastąpiło głosowanie .Na 54 osoby głosujące 34 podniosło kartki czerwone byli przeciwko przyjmowaniu imigrantów, 20 podnisło zieloną byli za otwarciem na imigrantów.
Po głosowaniu odbyła się II część spotkania panel dyskusyjny podczas, którego można było przedstawić swoje stanowisko na temat imigrantów.
Za przygotowanie debaty odpowiedzialne były Aldona Matuszak , Maria Ignaczak , Barbara Rozkwitalska oraz Renata Chromińska jako tłumacz debaty na język angielski.