Wizyta w Hanowerze

Dzięki fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży uczniowie Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Dałkowskiego mieli okazję prawie przez tydzień gościć w Chrystian Andersen Schule z Hanoweru. 22 września późnym wieczorem wyruszyliśmy autokarem ku niemieckiej granicy. Tym razem była to rewizyta, bo przecież w minionym roku w Przyjezierzu przyjmowaliśmy naszych przyjaciół z Niemiec.

O świcie dnia następnego przywitali nas na dworcu nauczyciele niemieccy i zawieźli do schroniska młodzieżowego nad rzeką Leine. Od tego momentu zaczęło się oficjalne spotkanie i realizowanie programu. A atrakcji była moc! Na początek zwiedziliśmy Christian Andersen Schule. Następnie wspólnie gotowaliśmy wietnamskie potrawy oraz lepiliśmy sushi. Pomagała nam pani prezydent Hanoweru. Mieliśmy także okazję uczestniczyć w lekcjach. Okazało się, że matematyka po obu stronach Odry jest taka sama :)

Odbyliśmy także kilka wycieczek. Pojechaliśmy do rezerwatu, w którym oglądaliśmy dzikie zwierzęta Europy, były pokazy ptaków drapieżnych. Niesamowite wrażenie robiły orły latające tuż nad naszymi głowami.

Kolejne dni także obfitowały w różne wydarzenia. Uczestniczyliśmy w święcie szkoły, zwiedzaliśmy cudowne zoo oraz sam Hanower. Zostaliśmy zaproszeni na koncert legendarnego zespołu Epitaph. Mieliśmy także dyskotekę z prawdziwym dj-em.

Dla nas wszystkich była to przesympatyczna wycieczka i nie tylko wycieczka. Dzięki wspomnianej wyżej fundacji mieliśmy okazję przekonać się, że za naszą zachodnią granicą żyją tacy sami ludzie, tylko mówiący innym językiem. Na szczęście uczymy się w szkole języka angielskiego i niemieckiego, więc jakoś porozumiewaliśmy się. Wierzymy, że współpraca ze szkołą z Hanoweru będzie się rozwijała i kolejne roczniki będą miały okazję spotkać się z młodzieżą z Niemiec.