"Święto Szkoły"

Zarówno piknik rodzinny, jak i obchody Dnia Unii Europejskiej to bardzo ważne wydarzenia dla naszej szkoły. Pozwalają one na to, by ludzie z zewnątrz mogli zobaczyć, jak nasza szkoła funkcjonuje, jakie sukcesy odnosi. Jednak organizacja święta szkoły wcale nie jest tak prosta, jak by się mogło wydawać. Przygotowania zaczęliśmy już podczas zlotu, czyli w dniach 22-23 maja. Wraz z członkami działającego przy naszym gimnazjum Klubu Europejskiego oraz PaTu przygotowywaliśmy plakaty i dekoracje mające zachęcić mieszkańców Strzelna i okolic do przybycia na „europejski piknik”. Praca trwała do późnego wieczora, a w ramach odpoczynku tańczyliśmy dwa tańce – „belgijkę” oraz „wygłupiaczka”. Kolejnego dnia opuściliśmy teren szkoły i przechodząc ulicami Strzelna zapraszaliśmy mieszkańców do przyjścia na nasze „szkolne przyjęcie”. Kolejne spotkanie miało miejsce już dzień przed piknikiem, 29 maja. Wtedy to kończyliśmy przygotowywanie dekoracji, wszystko zostało zapięte na ostatni guzik. Jednak organizacja tak dużego wydarzenia, to nie tylko te dwa spotkania. To wszystko wymagało od nas znacznie więcej pracy i wysiłku. Przez tydzień przed wydarzeniem, w trakcie lekcji spotykaliśmy się, mieliśmy próby. Klub Europejski miał o wiele więcej zadań na głowie – odtworzenie obrad Parlamentu Europejskiego oraz debata. Zdobyte przez nas informacje pokazały, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka odgrywa integracja europejska.
30 maja, już o 8:00 grupa uczniów i nauczycieli zaangażowanych w organizację pikniku spotkała się w szkole. Wspólnie udekorowaliśmy boisko, zaaranżowaliśmy miejsca dla gości oraz stoliki dla przybyłych mieszkańców. O godzinie 10:00 część z nas udała się do klasy aby odtworzyć obrady Parlamentu Europejskiego, przygotowane za pośrednictwem projektu „poSTRZELona młodzież w akcji”. Nasza praca została nagrana, nieco później będziemy mogli obejrzeć gotowy, krótki film z naszym udziałem. O 12:00 wyruszyliśmy na przemarsz ulicami miasta – Parada Schumana była otwarciem Święta Naszej Szkoły. W drodze na rynek miejski śpiewaliśmy hymn UE oraz hymn PaT. Podczas przemarszu dumnie nieśliśmy flagi UE oraz zachęcaliśmy przechodniów do uczestnictwa w tym szczególnym wydarzeniu. Już pod szkołą nastąpiło uroczyste otwarcie pikniku, gościć mogliśmy m.in. panią kurator czy przedstawicieli PaTport Inowrocław. Następnie odbyła się oficjalna inauguracja PaTport Strzelno. Otwarcie przypieczętował występ naszych kolegów i koleżanek tańczących belgijkę oraz przedstawienie o tematyce profilaktyki uzależnień połączone z tańcem „wygłupiaczek”. Po oficjalnej części każdy uczestnik mógł do woli korzystać z przygotowanych atrakcji. Poczęstunek, jazda bryczką czy nauka tańca – każdy znalazł coś dla siebie. W międzyczasie czas umilały nam nasze śpiewające koleżanki. Około godziny 14:00 chętni mogli udać się na debaty dotyczące udziału młodzieży w życiu publicznym. Następnie odbyły się zajęcia popularnonaukowe z matematyki, chemii, fizyki czy robotyki oraz panele dyskusyjne, gdzie wspólnie mogliśmy porozmawiać na tematy takie jak obywatelstwo czy postawy obywatelskie. Dostępne były także wystawy m.in. militariów, sztuki ludowej oraz prac uczniów naszej szkoły. Na zakończenie przygotowane zostały pokazy rycerskie.
Dzień pikniku był dla nas bardzo szczególny. Pogoda była piękna – to tylko pomogło uświetnić tą imprezę. Z roku na rok kolejne roczniki uczestniczą w przygotowaniach do tego dnia. Mimo, że święto to trwa tylko jeden dzień to w czas spędzony na organizacji jest znacznie dłuższy. Można pomyśleć, że mozolne przygotowania przychodziły nam z trudem, jednak tak nie jest – był to czas jednoczący całą szkołę i przypieczętowujący ubiegły rok szkolny.