Międzynarodowy projekt "RAISING OUR VOICE TROUGH DEBATE"

Projekt "RAISING OUR VOICE TROUGH DEBATE" był międzynarodową wymianą zainicjowaną przez młodzież zrzeszoną w Klubie Europejskim działającym przy naszym gimnazjum w Strzelnie i w Mlodzieżowej Radzie Gminy Dąbrowa. Trwał on od 9-16 pażdziernika i finansowany byłe ze środków UE w ramach programu Erasmus +. Koordynatorem projektu była Gmina Dąbrowa, a partnerami Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Jana Dałkowskiego w Strzelnie, Gimnazjum im. Roberta Schumana w Dąbrowie, Gmina Strzelno, Debate Club "Nameless Club", Baicoi, Asociancion Polaco Espanola "Piast", Denia. Uczestnicy z Polski zaprosili do realizacji projektu swoich rówieśników z rumuńskiej i hiszpanskiej organizacji partnerskiej. Wszystkich uczestników łączyła aktywna postawa, chęć rozwoju osobistego i pragnienie wpływu na to, co dzieje się w ich otczeniu. Projekt zawierał kilka elementów charaktrerystycznych dla szkolenia i seminarium kontaktowego. Przede wszystkim był on jednak wymianą młodzieżową podczas, której młodzież z różnycvh krajów miała okazję się poznać i nawiązać nowe przyjaźnie. Oprócz tego uczestnicy rozwinęli i nabyli szereg kompetncji w zakresie: procesu uczenia się, zarządzania czasem, skutecznej komunikacji, organizowania i przeprowadzania debat, publicznego wypowiadania się, pracy w grupie oraz twórczego rozwiązywania problemów i komunikacji w języku obcym.

Projekt realizowała 40-osobowa grupa młodzieży z Polski (nasze gimnazjum, gimnazjum w Dąbrowie i gimnazjum w Starzynie), Rumiunii i Hiszpanii. Opiekunami projektu z ramienia naszej szkoły byli: Dyrektor- Tadeusz Twarużek, Aldona Matuszak, Agnieszka Krwaczyk, Jacek Łuczak, Barbara Rozkwitalska, Maria Ignaczak, Tatiana Kępińska. Jako tłumacze wspomagali angliści: Renata Chromińska, Katarzyna Matysiak, Anna Solczyńska.

Natomiast z ramienia gminy Dąbrowa Beata Perera i anglistka Violetta Stokfisz. Mamy nadzieję, że zdobyte podczas wymiany umiejętności i postawy młodzież będzie mogła wykorzystć w życiu społecznym, reprezenyując swoje grupy w polityce młodzieżowej.