Letnie Spotkanie Z Nauką -podsumowanie

LETNIE SPOTKANIE Z NAUKĄ

24 maja na placu przy hali sportowej odbył się piknik rodzinny „ Letnie spotkanie z nauką”.

Organizatorami imprezy była Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich Młyny oraz nauczyciele i uczniowie naszego Gimnazjum.

Po oficjalnym otwarciu uczniowie klas Ia, Id, IIa, IIc, IId, IIIe i IIId rozpoczęli tańcem integracyjnym część nieformalną.

Na uczestników czekały przeróżne atrakcje.

Zanim rozpadał się deszcz, na orliku rozegrany został turniej piłki nożnej. Strażacy z OSP w Strzelnie zaprezentowali się w pokazie ratownictwa. Najmłodsi uczestnicy mogli skorzystać z dmuchanego placu zabaw i basenu z kulami wodnymi. Wielkim powodzeniem cieszyły się przejażdżki bryczką oraz konno na oklep.

Najbardziej widowiskową częścią pikniku były pokazy doświadczeń fizycznych „Z fizyką za pan brat”, które przeprowadzili studenci współpracujący z Fundacją Aleksandra Jabłońskiego przy Wydziale Fizyki UMK w Toruniu. Uczestnicy poznali tajniki produkcji filmu 3D ( pokaz „ Prosto z Hollywood”).  W hali przygotowano 4 stoiska. Przy pierwszym „Fizyka od kuchni”. Obecni dowiedzieli się, co można „ wyczarować” korzystając z produktów spożywczych. Przy stoisku „Ciśnieniowy zawrót” m. in. zasysano jajko. Miraż optyczny, czyli znikająca szklanka to domena stoiska „ Oczom nie wierzę”, a „ Iluzja głębi” zaskakiwała odbiorców oszukiwaniem zmysłów wzroku.

Uczniowie działający w Kółku Fizycznym Maciej Kotecki, Jakub Twarużek , Dawid Kociołł i Michał Zieliński przeprowadzili doświadczenia „ Palące się dłonie”, „Płonący banknot” oraz „ Magiczną skrzynkę”.  Przedstawiciele Koła Robotyki Michał Zieliński, Filip Kowalski i Oskar Nawrocki prezentowali konstruowanie i programowanie robotów z klocków Lego. Matematycy przeprowadzili zabawy matematyczne.

Strzeleńska Orkiestra Dęta, obchodząca w tym roku swoją 40 rocznicę istnienia, zagrała swój jubileuszowy koncert. Uczniowie w regionalnych strojach zatańczyli krakowiaka. Nina Worsztynowicz oraz trio w składzie Daria Andrzejewska, Aleksandra Rychwicka i Natalia Gajewicz umilały czas popisami wokalnymi. Można też było podziwiać taniec irlandzki oraz hip-hop w wykonaniu Mikołaja Potrzebnego, Martyny Lewandowskiej, Kornelii Prill, Aleksandry Kołackiej i Agaty Królczak. W tańcu disco wystąpili abian Jaśkowiak ( choreografie), Martyna Lewandowska, Zuzanna Szczepaniak, Marika Siwińska i Aleksandra Kołacka. Dopełnieniem muzycznych atrakcji był występ gitarzystów Filipa Wrzesińskiego oraz Klaudiusz Budkiewicza.

Podczas pikniku zostały ogłoszone wyniki konkursu „ Wiedzy o Unii Europejskiej”.  W części teoretycznej laureatką została Aleksandra Kołacka, drugie miejsce zajął Dawid Kociołł, a trzecie Kamil Brejecki. W części plastycznej dwa równorzędne miejsca przypadły Martynie Chojnackiej i Natalii Sulińskiej. Za prezentacje multimedialne nagrodzeni zostali: Jagna Jackowska, Julia Jackowska,Paulina Kasprzyk, Oliwia Matuszak, Izabela Kępińska, Martyna Chojnacka,Zuzanna Krzewina, Jagoda stachewicz, Aleksandra Zbytniewska, Julia jabłońska, Zuzanna Szczepaniak,  Martyna Czubachowska, Marcin Musiałowski i Aleksandra Kołacka.

Odbyła się również pogadanka powiązana z prezentacją multimedialną na temat dziedzictwa historycznego Strzelna, którą przygotował n-l historii Mariusz Majewski .

Wszyscy uczestnicy mogli posilić się kiełbasą z grilla oraz grochówką przygotowaną przez Feliksa Żywicę z Gozdawy. Członkowie Klubu Europejskiego oraz nauczyciele przygotowali wypieki, które cieszyły się wszelkim powodzeniem. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich serowały regionalne potrawy.

Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach  Osi 4 Leader Programów Obszarów Wiejskich na latach 2007-2013.