Polsko-rosyjskie odkrywanie małej ojczyzny

W dniach 25-29 września odbyła się kolejna odsłona współpracy ze szkołą z Rosji. Tym razem do Strzelna przyjechało dwunastu uczniów i trzech nauczycieli, by realizować projekt pod tytułem "Unikalność małych ojczyzn bogactwem Polski i Rosji". Młodzież przez sześć dni miała okazję nie tylko integrować się, ale odbyły się także następujące zajęcia:

• sprzątanie mogiły ofiar drugiej wojny światowej w Ciencisku
  • sprzątanie mauzoleum ewangelickiego
  • sprzątanie mogiły żołnierzy radzieckich
  • uczniowie pisali testy biologiczno -geograficzne
  • odbył się wieczór piosenek polskich i rosyjskich granych na gitarze
  • powstały plakaty o wykonywanych zawodach rodziców i dziadków
  • młodzież uczestniczyła w mszy oraz inscenizacji chrztu
  • odbył się plener malarski w kościele Świętej Trójcy
  • odbył się rajd rowerowy
  • była dyskoteka
  • odbyły się wycieczki do Kruszwicy, Inowrocławia, spalarni śmieci w Bydgoszczy i samej Bydgoszczy, Lichenia.

W ciągu kilku dni nawiązało się wiele przyjaźni. Jak to mówili nauczyciele z Rosji... "Powstał projekt dusz". A że tak było, świadczyły łzy w trakcie pożegnania. Na szczęście rozstanie będzie krótkie, bo za dwa tygodnie młodzież z Polski pojedzie do Zelenogradska.