Odkrywanie "małej ojczyzny" w Rosji

         W minionym tygodniu, czyli 15-20 października br., odbyła się kolejna odsłona spotkań międzynarodowych. Tym razem dwunastu uczniów z naszej szkoły pojechało do Zelenogradska, który leży nad Bałtykiem w obwodzie kaliningradzkim (Rosja). Dla wszystkich było to wielkie przeżycie, ponieważ pierwszy raz przekraczali granicę polsko-rosyjską.

                Na miejscu przywitali nas zapoznani już trzy tygodnie wcześniej znajomi nauczyciele i uczniowie. Od tego momentu zaczęły się działania projektowe, które były możliwe dzięki Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Na początek zwiedziliśmy szkołę, a następnie miasto z atrakcyjną platformą widokową umieszczoną na wieży ciśnień. Jeszcze większej frajdy dostarczyło muzeum czaszek i szkieletów z niezapomnianym labiryntem.

                Kolejne dni upływały na pracy i zwiedzaniu. We wtorek odbyła się z naszym udziałem specjalna lekcja wychowania fizycznego, była też lekcja języka rosyjskiego i malowania kotów zelenogradskich. Uczestniczyliśmy też w oficjalnym spotkaniu z panią dyrektor szkoły. Po południu mieliśmy krótkie zajęcia w bibliotece miejskiej, a następnie przeszliśmy pod pomnik Adama Mickiewicza, gdzie recytowaliśmy jego wiersze w języku polskim, rosyjskim oraz białoruskim.

                We środę udaliśmy się na Kosę  Kurońską, gdzie zwiedziliśmy Tańczący Las, wydmy, stację ornitologiczną oraz przyrodniczo-techniczne muzeum. Po południu zajmowaliśmy się robieniem matanek (słowiańskich lalek) oraz pierników.

                 Czwartek poświęciliśmy na zwiedzanie Kaliningradu. Byliśmy w Muzeum Bursztynu, odwiedziliśmy Ostrów Kanta. W piątek pojechaliśmy zwiedzić Swietłogorsk (miasto-kurort). Był czas na zrobienie zakupów, a wieczorem odbyło się oficjalne zakończenie projektu.

NA GÓRĘ