Poznawaliśmy los zwierząt w Polsce

     Właśnie zakończyła się druga część projektu "Miarą człowieczeństwa jest nasz stosunek do zwierząt. Jak traktujemy zwierzęta: przedmiotowo czy podmiotowo?"  Dzięki sponsorowi,  jakim jest Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia,  do naszego miasta przyjechali uczniowie i nauczyciele z Zelenogradska. Przez sześć dni pracowaliśmy nad projektem oraz wypoczywaliśmy. Program wymiany młodzieży był napięty. Pojechaliśmy na rowerach z Przyjezierza do Miradza. Tam dzięki Nadleśnictwu Miradz mogliśmy poznać, jak w lesie traktowane są zwierzęta i dowiedzieliśmy się, dlaczego myśliwy jest użytecznym osobnikiem. Odwiedziliśmy także  szkółkę jeździecką w Strzelnie Klasztornym.  Tam zajęliśmy się czyszczeniem koni, a w nagrodę mogliśmy na nich pojeździć. Odwiedziliśmy także ośrodek adopcji zwierząt. Zanieśliśmy kilka worków karmy. Poznaliśmy jak żyją  psy w podobnych ośrodkach.

                Kolejnego dnia pojechaliśmy do Torunia.  Fotografowaliśmy zwierzęta w architekturze, były też zajęcia w Domu Legend, gdzie poznaliśmy m.in. rolę szczurów i żab w historii miasta. Zwiedziliśmy również Inowrocław - tam poskakaliśmy niczym kangury w parku trampolin, a i Solanki odwiedziliśmy.

                 W Przyjezierzu mieliśmy sporo konkursów o zwierzętach - uczyliśmy się nazywać zwierzęta po rosyjsku i polsku, śpiewaliśmy piosenki o zwierzętach, także bawiliśmy się w teatr zwierzęcy. Ważnym elementem było projektowanie baneru społecznego, który zawiśnie na murach naszej szkoły.

                Wiele zabawy było, gdy przedostatniego dnia odwiedzili nas rodzice. Był czas na rozmowy, popisy teatralne, wokalne, a nawet zagraliśmy we wspólną "Mafię".

                Ostatniego dnia w trakcie pożegnania łzy świadczyły, że projekt był udany .  Żal było się rozstawać z tak wspaniałymi ludźmi.

NA GÓRĘ